Aktualności

Raport: jak płacimy domowe rachunki?

Z badań przeprowadzonych przez Millward Brown na zlecenie BillBird S.A. wynika, że opłacając świadczenia coraz rzadziej kierujemy swoje kroki na pocztę. Wybieramy alternatywne rozwiązania, między innymi Internet czy płatności w sklepach. Wciąż przeważającą formą transakcji są płatności gotówkowe. Najczęściej regulujemy rachunki za energię elektryczną, prąd, telefon komórkowy oraz Internet.

Polacy są przywiązani do tradycyjnych form regulowania płatności, stopniowo zmieniają jednak swoje przyzwyczajenia. Nadal prawie połowa płatników korzysta z usług poczty, choć stanowi to znacznie mniejszy odsetek niż dziesięć lat temu, gdy aż 70% ankietowanych deklarowało  odwiedzanie placówek pocztowych w celu regulowania należności.

Opłacaniem rachunków w polskich domach zajmują się częściej kobiety, jako formę płatności zwykle wybierając gotówkę.

Na znaczeniu zyskuje Internet, rozwój tego kanału płatności online następuje jednak stopniowo, choć wielu wystawców zachęca już do korzystania z e-faktur. Obecnie 30% osób opłaca jakiś rachunek drogą elektroniczną. Zauważyć można, że w jakimś sensie rodzaj usług determinuje sposób płatności: korzystając z komputera czy smartfona najczęściej płacimy za Internet, telefonię komórkową oraz telewizję kablową. „Przy okienku” opłacany jest zaś głównie abonament radiowo-telewizyjny, faktury za prąd, gaz, czynsz i telefony stacjonarne.

Badania przeprowadzone pod koniec stycznia 2013 roku potwierdziły także, że wielu Polaków nie płaci rachunków w terminie. Niemal 40% osób świadomie decyduje się na taki krok lub jest do niego zmuszona, zalegając przede wszystkim z płatnościami za prąd, czynsz i telefonię komórkową. W celu zmniejszenia wydatków na stałe niektórzy płatnicy rezygnują z abonamentu za telefonię stacjonarną, telewizję kablową/cyfrową oraz Internet.

Nasz ekspert Marcin Wysocki, Wiceprezes Zarządu BillBird S.A., komentuje w audycji Roberta Stankiewicza „Godzina dla Pieniędzy” wyniki raportu „Płatności faktur w Polsce” (TVN CNBC, czwartek, 16 maja 2013).