Aktualności

Zwyczaje płacenia rachunków

Jaki sposób płacenia rachunków jest najczęściej wybierany przez Polaków? Jak często płacimy rachunki przez Internet? Kantar Millward Brown na zlecenie BillBird S.A zbadał przyzwyczajenia Polaków


Poczta odchodzi do lamusa

Od 3 lat opłacanie rachunków na Poczcie Polskiej nie jest wiodącym sposobem regulowania płatności. W 2013 roku płacenie rachunków na poczcie deklarowało 47% badanych, natomiast obecnie z takiego rozwiązania korzysta jedynie 29% ankietowanych. Są to przede wszystkim osoby starsze – Pocztę Polską wybiera 52% Polaków, którzy ukończyli 60 rok życia. Wynika to z przyzwyczajenia do takiej formy płacenia rachunków i braku bliższej styczności z możliwościami, jakie daje Internet.


Opłaty przez Internet

Polacy coraz chętniej korzystają z płatności online. Aż 51% ankietowanych przyznaje, że z tej formy płacenia rachunków korzystają najczęściej. To znaczny wzrost w porównaniu do 2013 roku, kiedy tylko 27% Polaków płaciło rachunki przez Internet. Już teraz ponad połowa Polaków korzysta z możliwości, jakie dają płatności online. Są one przede wszystkim duże szybsze, pozwalają ominąć długie kolejki i możemy ich dokonywać z każdego miejsca na całym świecie. Upodobali je sobie przede wszystkim mieszkańcy miast do około 40 roku życia.

Budżet domowy Polaków

Rachunki znacząco obciążają nasz budżet. Aż 53% badanych twierdzi, że domowe rachunki pochłaniają nawet 25-50% ich dochodów netto. 7% ankietowanych przyznaje, że nie jest w stanie określić, jaką część ich zarobków stanowią rachunki. To wciąż znaczący procent osób, które nie przywiązują większej wagi do kontrolowania domowego budżetu.