Aktualności

BLIK – Uwaga na oszustwa z wykorzystaniem popularnej metody płatności

Wejście na rynek BLIK’a było strzałem w dziesiątkę. Polacy pokochali rodzimą formę płatności stworzoną przy współpracy największych podmiotów bankowych w naszym kraju. Mówimy obecnie o setkach milionów transakcji rocznie, przeprowadzanych przez Polaków zachęconych tą łatwą i intuicyjną formą przekazywania pieniędzy.

To co łatwe i dobre dla ogółu, niesie za sobą również jednostkowe przypadki oszustwa i chęć wykorzystania nowych technologii dla własnej korzyści. Niezwykle istotne w dzisiejszym cyfrowym świecie jest to, aby zachować ostrożność i zawsze z pewną dozą nieufności podchodzić do nietypowych sytuacji, jakie pojawiają się w naszym otoczeniu.

Najlepszym przykładem na to, że należy zachować szczególną uważność może być coraz bardziej powszechna w ostatnim czasie, metoda oszustw na BLIK’a.

Proceder jak wiele innych, ale niosący za sobą wiele problemów w zidentyfikowaniu sprawcy i odzyskaniu skradzionych środków, ze względu na anonimowość podczas dokonywania transakcji.

W jaki sposób osoba niepowołana uzyskuje kod BLIK:

  1. Osoba podszywa się pod znajomego, wcześniej wykradając np. jego konto na jednej z platform w społecznościowych. Sprawcy niejednokrotnie udają urząd, bank, a nawet instytucję pocztową/kuriera. Ponadto, występują oszustwa na popularnych platformach zakupowych.
  2. Następnie oszust prosi potencjalnego poszkodowanego o pożyczenie środków, zapłatę za zaległości lub uzupełnienie brakujących danych osobowych i podanie 6 cyfrowego kodu  BLIK.
  3. Sprawca korzysta z kodu wypłacając znaczne kwoty pieniężne lub płaci za usługi w Internecie.
  4. Cały proces odbywa się  szybko i dla osób, u których to działanie nie wzbudzi podejrzeń, możne wiązać się ze znacznymi stratami finansowymi. Utracone środki ciężko odzyskać, ze względu na trudności w zidentyfikowaniu sprawcy. Adres IP komputera, z którego dokonano oszustwa jest niewystarczającą informacją, ponieważ ten łatwo można zmienić.

Spółka Billbird od lat rozwija świat płatności bezgotówkowych tworząc nowe możliwości dla płatności za codzienne rachunki, doładowania prądu czy telefonów komórkowych. Oferuje również możliwość szybkiego i prostego kupna doładowań paysafecard online bez prowizji na stronie www.mojeplatnosci.pl/paysafecard

Na naszej stronie,  zakup wybranego kodu paysafecard opłaconego BLIKiem odbywa się w 3 prostych krokach. Po wypełnieniu formularza danych i wyborze nominału oraz metody płatności BLIK, transakcje należy uwierzytelnić za pomocą kodu PIN lub metod biometrycznych w aplikacji banku. Cały proces trwa bardzo krótko i już w ciągu kilku chwil Klient może wykorzystać doładowanie. Prosta i szybka forma zakupu doładowania to wartość sama w sobie. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i być wyczulonym na sytuacje, w których ktoś prosi o podanie kodu Blik za pomocą komunikatorów online. To właśnie na tym etapie oszuści dokonują płatności skradzionym kodem BLIK.

Mając na uwadze przede wszystkim Państwa bezpieczeństwo informujemy o zachowaniu szczególnej czujności w przypadku, kiedy ktoś poprosi o podanie kodu BLIK.

Poniżej podajemy listę kilku rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, aby zachować bezpieczeństwo:

  1. Jeśli znajomy prosi o podanie 6 cyfrowego kodu BLIK w wiadomości na portalu społecznościowym, zanim podzielisz się kodem zadzwoń i upewnij się, że wiadomość została wysłana celowo i nikt nie włamał się na jego konto. Takie działanie uchroni Cię przed potencjalnym oszustem.
  2. Nie podawaj wszystkich szczegółowych danych przez telefon, nawet kiedy bank ich wymaga (pracownicy banku posiadają w systemie odpowiednie dane i powinni pytać tylko o niektóre w razie potrzeby).
  3. Przed potwierdzeniem płatności BLIK sprawdź dwa razy, ile wynosi kwota i kto jest odbiorcą transakcji. Jeżeli cokolwiek wzbudzi Twoją wątpliwość, nie potwierdzaj płatności.
  4. Nie klikaj w linki otrzymywane od nieznanych numerów – z dużą dozą pewności przeniosą Cię one na strony wyłudzające dane lub pieniądze.
  5. Jeżeli cokolwiek wzbudza Twoją wątpliwości, pomyśl dwa razy zanim wykonasz przelew, podasz swoje dane lub kod BLIK.

Należy pamiętać, że regularnie pojawiające się ułatwienia zarówno w świecie płatności jak i form dokonywania transakcji, nie oznaczają, że powinniśmy tracić czujność. Jest wiele osób, które chcą wykorzystać niewiedzę, nieuwagę lub po prostu dobroć innych. W Billbird chcemy dbać nie tylko o Państwa wygodę, ale również bezpieczeństwo, dlatego tak stanowczo zachęcamy, aby zawsze podczas nietypowych telefonów, wiadomości email czy sms mieć na uwadze, jak wielu oszustów działa w sieci. Jednocześnie nie negując przy tym, wielu pozytywnych zmian i udogodnień, jakie niesie ze sobą zmieniający się rynek płatności bezgotówkowych.